General Enquiries & Emergencies
(07) 3810 6666


TTY Phone
133 677 then ask for
07 3810 6666

Accessibility Options: A A Adjust contrast

Search

Ipswich Sports Awards

Nominations for the 2019 City of Ipswich Sports Awards are now closed. 

The Ipswich Sports Awards aim to recognise and reward the extraordinary contribution by people within the Ipswich community who work tirelessly in their chosen sport/s and who enhance the lives of others through providing the opportunity to participate in sport.

Nominations

Nominations for the 2019 City of Ipswich Sports Awards are now closed.

City of Ipswich Sports Awards 2019 Guidelines


Finalists

The following are the finalists for the 2019 City of Ipswich Sports Awards.  Finalists will receive an invitation and free entry to the Sports Awards Dinner to be held on Friday 25 October, 2019 at the North Ipswich Reserve Corporate Centre.

To purchase additional tickets click here

Queensland Times Senior Sportsperson

  • Lisa Blackburn (Body Building)
  • Andrew Campbell (Baseball)
  • Clay Dawson (Distance Running)
  • Janine Jungfels (cycling - Bike Trails)
  • Hayden Michel (Hockey)
  • Lexie Muller (Cricket)
  • Diana Reddick (Lawn Bowls)

City of Ipswich Junior Sportsperson

  • Txai Anglin (Athletics)
  • Amielia Chadburn (Touch Football)
  • Elli Chapple (Football)
  • Tamzin Christoffel (Taekwondo)
  • Aidan Cusworth (Athletics)
  • Jazelle Dilworth (Netball, Touch Football, Oztag)
  • Cassidy Hammond (Cricket and Vigoro)
  • Shaylen Lowe (Field Archery)
  • Blake Murray (Haidong Gumdo, Taekwondo and Judo)
  • Olive Patten (Taekwondo)
  • Josh Pratt (Long Range Target Rifle Shooting)
  • Joshua Routledge (Softball)
  • Sabbath Smrecnik (Brazilian Jiu Jitsu)
  • Jude Thomas (Athletics - Running)
  • Poppy Wilson (Swimming)

Masters Sportsperson

  • Lauren Broom (Taekwondo)
  • Clay Dawson (Distance Running)
  • Steven Graham (Weightlifting)
  • Brian Hansen (Long Range Target Shooting)
  • Simon Knechtli (Powerlifting)
  • Adrian Lamond (Weightlifting)
  • Derek Murray (Taekwondo and Haidong Gumdo)

Team

  • Infinity Martial Arts Springfield
  • Ipswich Force U14 Girls Representative Basketball
  • Ipswich Futsal Academy U12 Boys
  • NANCI Running Squad
  • Western Pride U16 Boys Football

Sporting Organisation

  • Dinmore Bushrats Soccer and Sports Club
  • Ipswich and District Rifle Club
  • Ipswich Kart Club
  • Renegade Bowmen
  • Ripley Valley Football Club

Coach

  • Keith Broom (Taekwondo)
  • Peter Reeves (Running)
  • Robert Rush (Rifle Shooting)
  • Diane Sheppard (Athletics)
  • Jackson Solofa (Weightlifting)
  • Stacey Taurima (Athletics)

Official

  • Alf and Maureen Capri (Karting)
  • Margaret Kreis (Drag Racing)
  • Hayden Michel (Hockey)
  • Bayden Sawyers (Rugby League)

Volunteer

  • Leanne Kelly (Rugby League)
  • Scott Morrison (Football)
  • Anne O'Donnell (AFL)
  • Victor Pascoe (Athletics)

Proudly sponsored by:



2018 City of Ipswich Sports Award

University of Southern Queensland Team of the Year

This award is presented to a team that either represents Ipswich (e.g. state championships-level competition); plays in an Ipswich-based competition; or plays on behalf of Ipswich (e.g. Ipswich-based club team in non-Ipswich competition). Nominees can be either junior or senior teams. Teams will be judged on the quality of their sporting performance over either the course of a particular competition season or at a stand-alone event (e.g. state championships). Nominees should present a positive image of their sport.
(Image: 2018 Winner - Goodna Sapphires, Netball)

2018 Finalists
Goodna Sapphires (Netball) - WINNER
Ipswich City Brisbane Women's Premiere League (Football)
Ipswich Force Under 12 Girls (Basketball)
Ipswich Rangers Pegg Cup (Rugby Union)
Western Pride Under 13 Girls (Football)
Swifts Division 1 Pennants (Lawn Bowls)


Queensland Times Senior Sportsperson of the Year

2018 Finalists
Alyce Stephenson (Weightlifting)
Andrew Campbell (Baseball)
Archie Graham (Tennis)
Braydan Fender (Crossfit and Weightlifting)
Deanna Lockett (Short Track Speed Skating) - WINNER
Derek Murray (Haidong Gumdo)
Dylan Wenzel-Halls (Football)
Kurtis Pegoraro (Boxing and Muay Thai)

(Image: 2018 Winner - Deanna Lockett, Short Track Speed Skating)


Sporting Organisation of the Year

This award is presented to an Ipswich-based, incorporated, not-for-profit sports club. Nominations will be based on assessment of the on-field performance of the club/organisation members; the club/organisation's engagement in and contributions to the Ipswich sports community; the club/organisation’s promotion of healthy initiatives, including alcohol management plans, healthy canteens, sun smart policies, smoke-free environments and injury prevention and management plans; and the level of planning conducted by the club/organisation. Nominated clubs/organisations should present a positive image of their sport.
(Image: 2018 Winner - Ipswich and West Moreton BMX Club)

2018 Finalists
Ipswich and West Moreton BMX Club - WINNER
Ipswich Basketball Association
Ipswich Netball Association
Ipswich Rangers Rugby Union Club
Springfield Runners Group
Western Pride Football Club


City of Ipswich Junior Sportsperson of the Year

This award is presented to a junior Ipswich sportsperson who is 17 years or younger at the time of the competition and has achieved great results in the past 12 months. Nominees should present a positive image of their sport. 
(Image: 2018 Winner - Tamzin Christoffel, Taekwondo)

2018 Finalists
Abigail Evetts (Football)
Annie McGuire (Athletics)
Blake Murray (Haidong Gumdo & Taekwondo)
Dylan McAteer (Cricket)
Joshua Routledge (Softball)
Kaito Nelson (Tennis)
Kayne Welman (Mixed Martial Arts)
Poppy Wilson (Swimming)
Rochelle Vidler (Athletics)
Sabbath Smercnik (Brazilian Jiu Jitsu)
Sophia Preston (BMX)
Tamzin Christoffel (Taekwondo) - WINNER
Waimania Paikea (Dance)
Zac Profke (Hockey)


Masters Sportsperson of the Year

This award is presented to an Ipswich sportsperson who is 35 years or older at the time of the competition and has excelled in their chosen sport/s. Nominees should present a positive image of their sport. 
(Image: 2018 Winner - Steven Graham, Weightlifting)

2018 Finalists
Brian Hansen (Target Rifle Shooting)
Clay Dawson (Long Distance Running)
Michael Berlin (Athletics)
Sharyn Crouchen (Ten Pin Bowling)
Simon Knechtli (Powerlifting)
Steven Graham (Weightlifting) - WINNER


Aussie Home Loans Coach of the Year

This award is presented to eithe a coach of an Ipswich-based athlete/s or team/s; or An Ipswich-based coach of any athlete/s or team/s. This person can have performed their coaching role in either a voluntary or paid capacity. Nominees will have made significant contribution to the success of the athlete/s or team/s they coach; and/or be able to demonstrate a significant contribution to increasing the overall standard of coaching in a particular sport (either locally or at state, national or international level). Nominees should present a positive image of coaching and their sport. 
(Image: 2018 Winner - Peter Reeves, Running)

2018 Finalists
Derek Murray (Taekwondo)
Jackson Solofa (Weightlifting)
Peter Reeves (Running) - WINNER
Robert Lewis (Cricket and Hockey)
Stacey Taurima (Athletics)


Official of the Year

This award is presented to an official (e.g. referee/umpire/score bench) who has either officiated for an Ipswich-based competition; is an Ipswich resident officiating in other competitions that may be outside of the Ipswich region. The person can have performed their role in either a voluntary or paid capacity. Nominees will have attained a level of excellence in officiating and demonstrated an outstanding commitment to the sport/s in which they are involved. The level and significance of achievements will be considered, as will significant contribution to increasing the overall standard of officiating in a particular sport (either locally or at state, national or international level). Nominees should present a positive image of officiating and their sport.
(Image: 2018 Winner - Aaron Gotting, Hockey)

2018 Finalists
Aaron Gotting (Hockey) - WINNER
Claudia Murray (Taekwondo)
Jordan Harton (Basketball)


Volunteer of the Year

This award is presented to an individual who has provided an outstanding voluntary contribution to the Ipswich sports community in the past 12 months. The voluntary contribution can be related to a single club or association; multiple clubs or associations or the Ipswich sports community as a whole. Nominees must NOT have received payment for the duties they have performed (reimbursement of directly incurred expenses is acceptable). The nominee should present a positive image of volunteering and the sport/s in which they are involved. 
(Image: 2018 Winner - Darryl Kitching, Football)

2018 Finalists
Claudia Murray (Taekwondo)
Darryl Kitching (Football) - WINNER
Debbie Herrmann (Football)
Melissa Smith (Little Athletics)
Natalie Fox (Rugby League)
Paula Watkins & Kaylene Barrett-Graves (Rugby Union)


With thanks to our 2018 Ipswich Sports Awards sponsors:

2017 City of Ipswich Sports Awards

Choices Flooring by Mallets Sporting Organisation of the Year

organisation-of-year-winner-2017

Ipswich Hockey Association - Winner
Ipswich and District Junior Tennis Association
Ipswich and West Moreton BMX Club
Raceview Soccer Club

University of Southern Queensland Team of the Year

team-of-year-winner-2017

Greater Springfield Sports Under 15 Girls (AFL) - Winner
Ipswich Rangers Under 9 Green (Rugby Union)

Coach of the Year

coach-of-year-2017

Michael Moore (Athletics) - Winner
Belinda Kitching (Football)
Jackson Solofa (Barbell)
John Collins (Golf)
Rex Watts (AFL)
Stan Cuthbert (Tennis)

Official of the Year

official-of-year-2017

Leonie Young (Hockey) - Winner
Claudia Murray (Taekwondo)
Hayden Michel (Hockey)

Volunteer of the Year

volunteer-of-year-2017

Dane McQueen (Rugby League) - Winner
Nev Paulsen (Cricket)
Rex Watts (AFL)
Robert McLeod (Hockey)

Masters Sportsperson of the Year

masters-sportsperson-of-year-2017

Darrin Norwood (Athletics) - Winner
Clay Dawson (Long distance running)
Glynn Knox (Indoor cricket)
Greg Lebeter (Traithlon)
Kathleen Anderson (Hockey)

Queensland Times Senior Sportsperson of the Year

snr-sportsperson-of-year

Archie Graham (Tennis) - Winner
Erika Yamasaki (Weight Lifting)
Dulane Carson (Indoor cricket)
Jessica Cashman (Boxing)
Joseph Deng (Athletics)
Michael Hepburn (Cycling)
Rebecca Ungermann (Triathlon)
Sarah Cullen-Reid (Netball)

City of Ipswich Junior Sportsperson of the Year

junior-sportsperson-of-year-2017

Blake Murray (Taekwondo) - Winner
Adam Smidt (Crossfit)
Annie McGuire (Athletics)
Cooper Ward (Basketball)
Emily Witheyman-Crump (Hockey)
Joshua Routledge (Softball)
Kayne Welman (Martial Arts)
Louis Dobbelaar (Golf)
Montanna McAvoy (Athletics/Football)
Rochelle Vidler (Athletics)
Sophia Preston (BMX)

Sports Excellence Award

sports-excellence-award-2017

Western Pride Football Club - Winner

With thanks to our 2017 Ipswich Sports Awards sponsors:

2016 City of Ipswich Sports Awards

The annual Ipswich Sports Awards support, recognise and reward sportspersons for excellent performance in and commitment to sport. Winners received prizes up to the value of $2,000 at the annual awards ceremony.

2016 Ipswich Sports Awards Winners

Congratulations to all finalists - your hard work and dedication to your sport is well deserved and we are pleased to host the awards ceremony and share your success with our city:

Coach of the Year
Graham Harvey (Football) and Diane Sheppard (Athletics)

Corporate Sponsor of the Year
Llewellyn Motors (Ipswich Hockey and Ipswich Jets)

Masters Sportsperson of the Year
Greg Lebeter (Triathlon)

Official of the Year
Mitchell Blashak (AFL)

Sports Excellence  of the Year
Archie Graham (Tennis)
Louis Dobbelaar (Golf)

Team of the Year
Ipswich Netball Under 13 Representative Team (Netball)

Volunteer of the Year
Heather Scott (Hockey)

Queensland Times Junior Sportsperson of the Year
Enrique Berrios (Karate)

Queensland Times Senior Sportsperson of the Year
Leah Neale (Swimming)

Sporting Organisation of the Year
Western Pride Football Club

For further information phone (07) 3810 6666 or email sportrecreation@ipswich.qld.gov.au